Record 41 Student-Athletes Named Arthur Ashe, Jr. Sports Scholars

April 5, 2018

Fairfax, Va.—A record 41 San José State University student-athletes have been honored as 2018 Arthur Ashe, Jr. Sports Scholars by Diverse Issues in Higher Education. San José State leads the nation in the number of student-athletes selected for this honor.

The publication’s annual awards program recognized undergraduate student-athletes of color who personify Arthur Ashe’s ideals of scholarship, athletics achievement and humanitarianism.  Student-athletes selected must have at least a 3.20 cumulative grade-point average and be active in community service activities. 

San José State’s 41 honorees represent 11 sports with women’s swimming and diving leading the way with 10 honorees. Women’s soccer and women’s track and field each had seven honorees, while women’s gymnastics has five selections. San José State’s total are 16 more than in 2017 and are the most of any school in the Mountain West.

Seven student-athletes received the honor for the third time in her career – Brenna Bushey & Kylie Fonseca (women’s swimming & diving), Jamie Hirai (volleyball), Nicole Iloanya & Kelsey Johnson-Upshaw (women’s track & field), Myzhanique Ladd (women’s basketball) and Kaitlin Won (women’s gymnastics).

“We are proud that a record number of our outstanding San José State student-athletes were honored by Diverse: Issues in Higher Education,” said Eileen Daley, San José State University senior associate athletics director for academics and student support. “To be associated with the legacy of Arthur Ashe, Jr., and what he personified is very meaningful.”

For a complete listing off all honorees, click here - http://editiondigital.net/publication/frame.php?i=485555&p=&pn=&ver=html5

Name Sport Major

Chelsey Andrada Women’s Gymnastics Kinesiology

Yaritza Arista Women’s Soccer – honorable mention Nutrition Science

** Megan Au Women’s Swimming & Diving – 1st team Kinesiology

Aspyn Audibert Women’s Soccer – 3rd team Psychology

Violani Auva’a Women’s Swimming & Diving – 2nd team Undeclared

*** Brenna Bushey Women’s Swimming & Diving – 2nd team Public Relations

Ana Calero Women’s Soccer – honorable mention Criminal Justice

Michael Carrillo Football – 1st team Business Administration

Breya Carter Women’s Track & Field – honorable mention Kinesiology

Carmen Contreras Women’s Track & Field – 3rd team Psychology

Yvette Cuellar Women’s Soccer – 4th team Psychology

Jeff Dukes Men’s Soccer – 1st team Undeclared

Makayla Englestad Softball – 3rd team Business

*** Kylie Fonseca Women’s Swimming & Diving – 1st team Psychology

Thaliana Grajeda Volleyball – 2nd team Biological Science & Systems Physiology

Kate Hanf Women’s Swimming & Diving – 1st team Nursing

Brittany Heng Women’s Swimming & Diving – 2nd team Psychology

Gabby Heng Women’s Swimming & Diving – 1st team Anthropology

*** Jamie Hirai Volleyball – 1st team Business Accounting

*** Nicole Iloanya Women’s Track & Field – 3rd team Political Science

Carlie James Women’s Soccer – 3rd team Graphic Design

*** Kelsey Johnson-Upshaw Women’s Track & Field – 1st team Kinesiology

*** Myzhanique Ladd Women’s Basketball – 3rd team Radio, Television & Film

Jenna Lloyd Women’s Swimming & Diving – 2nd team Communicative Disorders & Sciences

Gillian Logan Women’s Swimming & Diving – 2nd team Radio, Television & Film

Janessa Lozano Softball – 2nd team Justice Studies

Alexandra Luna Softball – 3rd team Kinesiology

Sabrina Miller Women’s Soccer – 2nd team Business Administration & Marketing

** Jonathan Partida Men’s Soccer – 2nd team Hospitality Management

Tayler Peters Women’s Water Polo Kinesiology

Jose Piña Men’s Cross Country – 2nd team Health Science

Madiha Raza Women’s Track & Field – 2nd team Business Administration & Marketing

Josalyn Ray Women’s Gymnastics Psychology

** Stephanie Relova Women’s Gymnastics Business Management

Jennifer Sandoval Women’s Track & Field – 4th team Sports Medicine

Maleah Schmidt Women’s Swimming & Diving – 2nd team Sociology

Michelle Shalit Women’s Gymnastics Psychology

Michelle Taikeff Women’s Water Polo Justice Studies

Myia Wilkes Women’s Soccer – 4th team Biological Science & Systems Physiology

*** Kaitlin Won Women’s Gymnastics Kinesiology

** Jeanette Zambrano Women’s Track & Field – 2nd team Kinesiology

** - two-time award winner

*** - three-time award winner

# # #