Gymnastics Advances To NCAA Regional At Oregon State

Indianapolis, Ind.-For the fifth time in school history, the San Jose State women's gymnastics team will compete at an NCAA Regional, this year at Oregon State.  The meet will take place on Saturday, April 2, at Gill Coliseum at 4 p.m.

 

San Jose State is one of 36 teams competing at six regionals that night.   The top-18 teams were seeded on a national basis, based on Regional Qualifying Scores. Teams 19-36 were assigned to a regional site based on geographic proximity. All-around competitors and event specialists were assigned within their respective regions.

 

Other teams competing at the regional include Oregon State, Nebraska, Iowa, Southern Utah and Michigan State.  The Spartans begin the meet with a bye before bars, then bars, beam, bye, floor and vault.

 

"I am very happy that we are going to regionals," said Spartan head coach Wayne Wright.  "This team has done a great job from the fall until now at doing what was needed to make this goal a reality.  I am really proud of everyone."

 

The Spartans finished third at the Western Athletic Conference Championships this past Saturday night at The Event Center.  Julia Greer was named the WAC Freshman of the Year, and six gymnasts received first or second team All-WAC honors for their performances at the meet.

 

"I am very happy that we are going to regionals," said Spartan head coach Wayne Wright.  "This team has done a great job from the fall until now at doing what was needed to make this goal a reality.  I am really proud of everyone."

 

Tickets for the regional can be purchases online at osubeavers.com, by calling 1-800-GO-BEAVS or in person at the Oregon State Ticket Office.

 

Six teams, five all-around competitors who are not on a qualifying team and one individual event specialist per event were named to each of the six regional championships. The top-two teams and all-around competitors (who are not on an advancing team) for each region will receive an automatic bid to the national championship in Cleveland, Ohio, on April 15-17.  Also, the event winner at the regional championships will advance (in that event only) if they are not part of a qualifying team or the all-around qualifiers.

 

Corvallis Regional - Oregon (Oregon State University, host) - 4 p.m.

Teams

1.   Oregon State

2.   Nebraska

3.   Iowa

4.      Southern Utah

5.      San Jose State

6.      Michigan State

All-Around Competitors                                 Individual Event Specialists

1.   Alaina Baker, Cal State Fullerton             Vault - Anna Shumaker, UC Davis

2.   Marcy Miller, UC Davis                                       Alt. - Kailey Hansen, Sacramento State

3.   Madisyn O'Brien, California                           Uneven Bars - Dallas Crawford, California

4.   Alicia Asturias, California                                    Alt. - Jessica Rea, UC Davis

5.   Shelly Cooper, Cal State Fullerton           Balance Beam - Lissa Zamolo, Sacramento State

Alt. -   Amanda Blauvelt, Sacramento State              Alt. - Erika Van Dyke, UC Davis

                                                                        Floor Exercise - Kailey Hansen, Sacramento State

                                                                                    Alt. - Michelle Ho, UC Davis

Denver Regional - Colorado (University of Denver, host) - 6 p.m.

Teams

1.   Florida

2.   Arkansas

3.   Boise State

4.   Denver

5.   Arizona

6.   Brigham Young

All-Around Competitors                                 Individual Event Specialists

1.   Jackie Dillon, Utah State                          Vault - Paige Jones, Utah State

2.   Lyndsie Boone, Utah State                                  Alt. - Samantha Jones, Air Force

3.   Brittany Dutton, Air Force                       Uneven Bars - Nicole Simoneau, Utah State

4.   Rachel Vaske, Utah State                                     Alt. - Rebecca Holiday, Utah State

5.   Christa Booman, Wisconsin-La Crosse    Balance Beam - Nicole Simoneau, Utah State

Alt. -   Linnaea Hance, Air Force                               Alt. - Naomi DeLara, Wisconsin-Stout

                                                                        Floor Exercise - Paige Jones, Utah State

                                                                                    Alt. - Cammi Muhr, Utah State

Tuscaloosa Regional - Alabama (University of Alabama, Tuscaloosa, host) - 6 p.m.

Teams

1.   Alabama

2.   Penn State

3.   Illinois

4.   Auburn

5.   Central Michigan

6.   Kentucky

All-Around Competitors                                 Individual Event Specialists

1.   Brittney Emmons, Ball State                    Vault - Nicole Viltz, Eastern Michigan

2.   Nicole Allen, Ball State                                        Alt. - Kristen Seidowski, Western Michigan

3.   Kristine Garbarino, Western Michigan     Uneven Bars - Caroline O'Brien, Western Michigan

4.   Jessica Lieblich, Centenary (Louisiana)                Alt. - Brynn Wienckowski, Western Michigan

5.   Kasey Fillmore, Bowling Green               Balance Beam - Kelsey Turnquist, Western Michigan

Alt. -   None                                                               Alt. - Caroline O'Brien, Western Michigan

                                                                        Floor Exercise - Dawn Christman, Bowling Green

                                                                                    Alt. - Lauren Bledsoe, Western Michigan

Ann Arbor Regional - Michigan (University of Michigan, host) - 6 p.m.

Teams

1.   Stanford

2.   Michigan

3.   Ohio State

4.   Iowa State

5.   Minnesota

6.      Kent State

All-Around Competitors                                 Individual Event Specialists

1.   Luisa Leal-Restrepo, Rutgers                   Vault - Molly Moyer, Pittsburgh

2.   Monica Mesalles, Bridgeport                                Alt. - Kamri Riles, Bridgeport

3.   Dana Bonincontri, Pennsylvania               Uneven Bars - Alyssa Adrian, Pittsburgh

4.   Emily Lutfey, Brown                                            Alt. - Danielle D'Elia, Rutgers

5.   Jenna Zito, Rutgers                                   Balance Beam - Melanie Standridge, Cornell

Alt. -   Kirsten Strausbaugh, Pennsylvania                 Alt. - Emily Repko, Bridgeport

                                                                        Floor Exercise - Danielle D'Elia, Rutgers

                                                                                    Alt. - Corrine Williams, Temple

Norman Regional - Oklahoma (University of Oklahoma, host) - 4 p.m.

Teams

1.   Oklahoma

2.   Utah

3.   Washington

4.   New Hampshire

5.   Missouri

6.   North Carolina

All-Around Competitors                                 Individual Event Specialists

1.   Brittany Johnson, Texas Woman's University    Vault - Brianna Gaddie, Southeast Missouri State

2.   Erica Schick, Illinois State                                    Alt. - Chantel Turk, Illinois-Chicago

3.   Holly Reichard, Northern Illinois             Uneven Bars - Christina Sundgren, Southeast Missouri State

4.   Andrea Skala, Illinois-Chicago                             Alt. - Cynthia Lemieux-Guillemette, Illinois-Chicago

5.   Beaté Jones, Arizona State                       Balance Beam - Taylor Westrick, Southeast Missouri State

Alt. -   Taylor Westrick, Southeast Missouri State               Alt. - Hannah Deutsch, Illinois State

                                                                        Floor Exercise - Madison Snowden, Arizona State

                                                                                    Alt. - Brianna Gaddie, Southeast Missouri State

Athens Regional - Georgia (University of Georgia, host) - 4 p.m.

Teams

1.   UCLA

2.   Georgia

3.   LSU

4.   North Carolina State

5.   Maryland

6.   West Virginia

All-Around Competitors                                 Individual Event Specialists

1.   Leslie Delima, GeorgeWashington           Vault - Avis Hixon, Towson

2.   Kayla Carto, George Washington                         Alt. - Kacy Catanzaro, Towson

3.   Betsy Zander, George Washington          Uneven Bars - Kiera Kenney, George Washington

4.   Kristina Beck, William and Mary                         Alt. - Kacy Catanzaro, Towson

5.   Melissa Cream, Williamd and Mary         Balance Beam - Monique Blount, George Washington

Alt. -   Kristin Milardo, William and Mary                         Alt. - Kacy Catanzaro, Towson

                                                                        Floor Exercise - Avis Hixon, Towson

                                                                                    Alt. - Britney Russel, Towson

-30-